IT –
Сфера інформаційних технологій
Інформаційна індустрія (ІТ-індустрія, ІТ-галузь) — широкомасштабне виробництво інформаційних товарів і послуг різного типу на базі найновіших ІТ-технологій (від газет, часописів і книжок до комп’ютерних ігор та інформаційного наповнення (контенту) мереж). Вона складається з двох суттєво різних частин: виробництво інформаційної техніки (машин і обладнання) і виробництво безпосередньо інформації.
Зрозуміло, що темпи зростання ІТ-ринку в різних країнах та регіонах різні. В країнах Європи та Північної Америки ринок зростає середніми темпами у 4,4% та 6% відповідно, в Японії – 2,3%. В цей же час в країнах Центрально Східної Європи ринок зростає на 7-12%, а в країнах BRIC (Бразилія, Росія, Індія, Китай)– на 15-20 %.
Оцінити динаміку та масштаби розвитку ІТ-ринку можна також шляхом аналізу динаміки індексу NASDAQ.
Нагадаємо, що це американський позабіржовий індекс, що спеціалізується на акціях високотехнологічних компаній. Наведемо деякі з компаній, акції яких на сьогодні входять в індексний кошик Nasdaq: Adobe Systems Incorporated, Amazon.com, Inc., Apple Inc., BMC Software, Inc. Cisco Systems, Inc., Comcast Corporation, Dell Inc., eBay Inc., Google Inc., Intel Corporation, Microsoft Corporation, Oracle Corporation, NVIDIA Corporation тощо.
Хотілося б зупинитися на такій сучасній тенденції ІТ-ринку, як аутсорсинг. В розвинутих країнах в останні роки набув популярності так званий офшорний аутсорсинг – тобто, коли послуги залучаються з інших країн. Основна причина – намагання зменшити витрати на робочу силу та, відповідно, підвищити прибутковість ІТ-проектів. Лідером на ринку офшорного аутсорсингу є Індія. Прогнозують, що вже в найближчі роки Китай має стати її вагомим конкурентом.
Україна також може претендувати на таку роль. Станом на 2007-й рік об’єм українського ринку аутсорсингу становив 544 млн. дол. (Румунія – 416 млн. дол., Угорщина – 380 млн. дол., Польща – 310 млн дол.). У 2009-му році об’єм ринку склав 530 млн. дол.. Цього ж року в Україні функціонувало близько 850 фірм та 14 400 спеціалістів в галузі ІТ-аутсорсингу. У світовий рейтинг аутсорсингових компаній Global Services 100, який був складений індійським видавництвом GyberMedia, увійшло 2 українські компанії – Ciklum та SoftServe.
Основні конкурентні переваги України в даному контексті – дешева та кваліфікована робоча сила та вигідне геополітичне розташування. Варто відзначити у даному контексті значення Львова, який разом із Харковом та Києвом є регіональним лідером ІТ-індустрії України. Недарма у 2009-му році відома світова консалтингова фірма KPMG визнала Львів одним із найбільш перспективних міст для ІТ-аутсорсингу в Європі.
Львів має ряд конкурентних переваг у наданні послуг ІТ-аутсорсингу:
1. Дешева та висококваліфікована робоча сила;
2. Близькість до Європи та безвізовий режим для європейських представників;
3. Розвинена ІТ-інфраструктура та велика кількість місцевих компаній.
Повернемося до аналізу тенденцій світового ІТ-ринку. По мірі зростання ІТ-ринку та його зрілості, вага ІТ-послуг зростає і поступово виходить на провідну роль. Більше того, ринок ІТ-послуг визначає стан та динаміку ІТ-ринку вцілому. За словами аналітиків компанії Ovum, об’єм світового ринку ІТ-послуг у третьому кварталі 2009-го року склав $59,8 млрд.
ІТ-послуги включають три основні сегменти:
1. ІТ-аудит;
2. ІТ-аутсорсинг;
3. ІТ-консалтинг.
Традиційно темпи зростання даного ринку відрізняються по регіонах. Європа – 5,4%, США – 5,1%, Японія – 3,5%, країни, що розвиваються – 9,4%.
Говорячи про світові компанії-лідери, варто зазначити наступне. Незмінним лідером на глобальному ринку ІТ-послуг є компанія IBM, частка якої у 2006 році становила 7,2%. Доля решти гравців (окрім EDS – 3,2%) в провідній шістці становить менше 3%.
У країнах з низьким рівнем піратства ІТ-індустрія відіграє більш значну роль у підтримці економічного росту. Загалом, існує обернене співвідношення між рівнем комп’ютерного піратства і величиною ІТ-сектора як часткою від валового внутрішнього продукту (ВВП). Так, наприклад, країни з рівнем піратства менш, ніж 30% (Великобританія, Нова Зеландія і Фінляндія) відрізняються великим ІТ-сектором, що складає в кожній з країн більш, як 3,5% ВВП. У той же час у країнах з рівнем піратства вище 85% цей сектор складає менш, ніж 1,5% ВВП.
Інформаційна індустрія (ІТ-індустрія, ІТ-галузь) — широкомасштабне виробництво інформаційних товарів і послуг різного типу на базі найновіших ІТ-технологій (від газет, часописів і книжок до комп’ютерних ігор і інформаційного наповнення (контенту) мереж). Вона складається з двох суттєво різних частин: виробництво інформаційної техніки (машин і обладнання) і виробництво безпосередньо інформації.
Зрозуміло, що темпи зростання ІТ-ринку в різних країнах та регіонах різні. В країнах Європи та Північної Америки ринок зростає середніми темпами у 4,4% та 6% відповідно, в Японії – 2,3%. В цей же час в країнах Центрально Східної Європи ринок зростає на 7-12%, а вкраїнах BRIC (Бразилія, Росія, Індія, Китай)– на 15-20 %.